Falešná březost

Pseudogravidita ( falešná březost)

Změny hladin hormonů v organismu feny, mohou způsobit, že organismus imituje březost, i když fena nebyla oplodněna ( může k ní dojít bez ohledu na to, zda fena byla kryta či nikoli).

Nejčastěji se tento stav objevuje do 2 měsíců po hárání, takže naznačuje březost i délkou (ale může se – méně často – objevit i mimo tuto dobu).

Při pseudograviditě se můžeme setkat s veškerými příznaky jako u skutečné březosti – fena se může zakulatit, má větší chuť k žrádlu, dochází k otoku a zvětšení mléčné žlázy, nezřídka i ke spuštění mléka..

Fena si začne stavět hnízdo a vyhledává hračky a předměty, kterým by mohla věnovat svou péči .

Doporučuje se omezit krmná dávka (hlavně přísun bílkovin) a dle možností i tekutin ( ale pozor na dehydrataci - odvodnění!). Feně nedovolíme, aby si vylizovala mléko, protože to stimuluje další laktaci (košík, zakrytí břicha pásem nebo prubanem apod.).

Pseudogravidita často vede k zánětům mléčné žlázy. V takovém případě doporučujeme mléčnou žlázu chladit, výborný je i starý „babský“ recept – tvarohové obklady. Můžeme aplikovat  protizánětlivé masti (např. Aphlegmin).

V případě, že se nám nedaří zvládnout falešnou březost a zánět výše uvedenými způsoby, je na místě zásah medikamentózní u veterinárního lékaře.

Není pravda, že po štěňatech se tento stav  vždy upraví.

Pokud fena není chovná nebo už neplánujeme další krytí jsou opakované falešné březosti zdravotní indikací ke sterilizaci (kastraci).

počítadlo.abz.cz

Kontakt

www.vymyrskyoharsheila.cz tel.732 479 141 vrkocak@centrum.cz